Historie túry

2021

Přes veškeré pesimistické až mírně optimistické vyhlídky pořadatelů za stagnující situace covidového běsnění, přes všechna vládní opatření, znemožňující pořádat jakékoli akce shromažďující vícero hráčů, přes zavřené hotely a restaurace…jsme se konečně po asi stopadesátém odkladu úvodu sezóny dočkali. Teprve 19.5.2021 se situace kolem epidemie zklidnila a dovolila nám odpálit první golfový balón z jedničky železné devítky na Kaskádě. Brněnský resort se role zahajovacího turnaje zhostil jako vždy na výbornou a my si po dlouhé době vychutnali úžasnou atmosféru nabitou vzrušujícím očekáváním všech malých i velkých golfistů, a za krásného počasí nám bylo zase „sociálně“:-) fajn! Sezóna se mimojiné odehrávala pod taktovkou nadvlády přírody, která nám všemocně dokazovala, kdo je tady přes veškeré civilizační snahy pánem. Naši rozhodčí potřebovali do výbavy dvě péřovky, hráči, kteří doma pozapomínali gumové holínky, protancovali na hřišti desatero golfových střevíců, a chvilku klidu nedopřál ani radar posetý hromy blesky. Jednou z prvních větších zkoušek, kterou děti absolvovaly v samém závěru májového měsíce, byl moravskoslezský víkendový dvojboj zámeckých parků Kravař a Šilheřovic. Kvalitní výsledky přes kruté podmínky slibovaly vyhlídky velkých golfových úspěchů. Koncem července po krásném turnaji v Austerlitz, který nám letos poprvé dopřál povolit radarovou bdělost, jsme dokonce překročili opatřeními jinak neprůstřelné hranice s našimi slovenskými bratry, a zrealizovali tak dlouho nejistý turnaj ve Skalici…Nenudili jsme se, ale že bylo na co koukat. 381 hráčů zapsalo do svých score karet celkem 2052 výsledků ve 23 federačních kolech túry. WAGR série s nezaměnitelnou atmosférou soubojů vrcholových amatérů pokračovala na třech špičkových moravských resortech: Kaskáda, Ostravice a Čeladná. Všem vítězům i nominacím do celosvětového žebříčku gratulujeme! Morava Cup 2021 tradičně vyvrcholil v Beskydech na Čeladné, kde jsme po právu odekorovali absolutní vítěze túry. Stali se jimi Michael Trna, Filip Látal, Mikuláš Vojtěšek, Štěpán Plášek, Sebastian Schamberger, Adam Fučík a Martin Rožnovský!!! Všem děkujeme za úžasný ročník!!!:-)

2020

…vykročení z komfortní zóny aneb Covid 19…

2012

V roce 2012 nedošlo v Morava Cupu k výrazným strukturálním změnám soutěže. I nadále jsme se snažili namotivovat děti hodnotnějšími cenami pro ty nejšikovnější jako odezvu na zvyšující se nároky aktuální doby. Na přání našich maturantů jsme zavedli novou kategorii tzv. „mladších veteránů“, kteří se s túrou a svou golfovou rodinou vzhledem k věku jen neradi loučili.

Dvoudenní turnaj NGTM proběhl v půlce července na Ropici, která připravila ideální podmínky pro velice vydařené výsledky největších talentů mládežnického golfu v ČR v čele s dvanáctiletým Matyášem Zapletalem a jeho excelentním koncertem s konečným skóre 134 ran za dva dny.

Ve dvanáctém ročníku série jsme zaznamenali 1772 drajvů v podání 402 hráčů, kteří svým soupeřům nic nedarovali v 15 zrealizovaných turnajích o 17 kolech. Byli jsme také velice potěšeni zvyšujícím se zájmem dětí ze zahraničí. Největší radost jsme mohli spatřit ve tvářích absolutních vítězů, kterými se 2.9. ve finálové Olomouci stali Josef Kriho jun. (BESGK), Tereza Melecká (GCOLO), Tomáš Návrata (PGCOV), Filip Jakubčík (GCAUS), Marie Biolková (GCUHR), Jakub Čechák (GCHVK) a z mladších veteránů Petra Bumbalová (VALGK).

2011

Rok 2011 přinesl soutěži nové webové stránky a dva nové turnaje. Jeden se odehrával na devítijamkovém Horalu ve Velkých Karlovicích, kde si hráči na vlastní kůži vyzkoušeli, že na místních loukách lehkovážnost ani přílišné sebevědomí nepokvetou a že taktika může být při hře důležitější než 300 metrů na drajvu. Kdo se nevybavil dostatkem míčů, mohl beznadějně utopit své šance na výhru v nesčetném množství biozón, které se na místním na první pohled „honey hřišťátku“ vyskytují jako daň zdejší chráněné přírodě. Horal tak nahradil ne zcela relaxační Automotodrom Brno. Druhým novým bojištěm túry se staly Slušovice. Uprostřed jezdeckého okruhu se utkali naši nejmenší benjamínci ve stejný den jako jsme se s přírodními živly a rozmary počasí porvali na nedalekých Jezerech.

Koncepce 2 Major turnajů na Moravě se změnila v jedno dvoukolové klání v rámci NGTM, letos na Kaskádě ve dnech 28.-29.5.2011.

Zavedená kategorie benjamínků jakožto nových nadějí upevnila pozici v soutěži a svou vzestupnou oblibou zplnohodnotnila atmosféru turnajů na všech osmnáctijamkových resortech a již zmíněných Slušovicích.

Podtrženo sečteno jsme se v této sezóně se 398 hráči na 14 zelených polích o 16 kolech probojovali ve stylu start-cíl do finálové Olomouce, kde jsme završili letošních 1445 pokusů porazit přírodní zákony golfové hry. Vůni vítězných vavřínů si nejvíce vychutnali Matyáš Zapletal (GCAUS), Vojtěch Kostelka (GCAUS), Roman Konvička (GCAUS), David Michek (GCBRN), Matyas Chlebovský (PGCOV) a Filip Jakubčík (GCAUS).

2010

Desátý ročník přinesl túře oživení v podobě malých řádících benjamínků, dětí ve věku 6-8 let, kteří nám už od prvního turnaje na Kořenci dokázali, že to s golfem myslí smrtelně vážně. Ze začátku se uvedli jako velcí kamarádi, až na dvě hodiny, kdy jeden druhému nic nedarovali, aby znásobili své šance na výhru. Jako velikou výhodou se ukázalo, že někteří umí napočítat pouze do pěti, a ruku na golfové srdce, kdo by si lámal hlavu s více údery?:-) S nevídanou lehkostí a bez mrknutí oka překonávali svých předepsaných 9 jamek ze zkrácených odpališť, abychom poté museli všechny kolem klubovny „pochytat“ a předat ceny. Doufejme, že jsme jim připravili na všech našich osmnáctijamkových hřištích podmínky k prvním turnajovým krůčkům a že jim golfové hole nepřirostly pouze k rukám, ale především k srdci. Snad se máme na co těšit i do příštích ročníků!:-)

První zkušenost s dvoukolovým turnajem MTM zažila Kaskáda, která se stala ve dnech 24.-25.8. dějištěm dětského golfového dění na Moravě. Jako dvoudenní soutěž vybočovala z klasického formátu turnajů známých pod hlavičkou Morava Cup. Ze sympatických devítek- železné, dřevěné a kamenné, se hned první dvě zmiňované zcela podrobily nárokům naší dětské golfové elity. Jestliže jsme se původně obávali fyzické náročnosti v podobě dvou osmnáctek za dva dny, můžeme nyní s ledovým klidem konstatovat, že se s výzvou bravurně poprali všichni zúčastnění, včetně těch, kteří tuto zkušenost prožívali úplně poprvé. Kaskáda se s novou příležitostí poprala na výbornou a my se nechali jejím krásným zázemím doslova hýčkat.

Součástí Morava Cupu byly opět 2 Major turnaje, jeden se odehrával 8.5. v Austerlitz a druhý 28.8. na Ostravici. Tato náročná hřiště na sebe strhla doslova magnetickou přitažlivostí pozornost dětí ze všech koutů Čech a Moravy, aby poměřily své síly v celorepublikových soutěžích.

Túru jsme zafinišovali 5.9. v Olomouci, kde jsme odekorovali absolutní vítěze Morava Cupu 2010, nejlepší reprezentanty Moravskoslezského kraje, pod jehož záštitou jsme organizátory túry mohli vybavit nezbytnými vysílačkami, a  nezapomněli jsme na nejlepší hráče olomouckého dne. Můžeme tedy říct, že jsme rozzářených dětských tváří viděli o malinko víc než loni. V číslech jsme letos s potěšením zaznamenali 1327 startů při účasti 361 hráčů, kteří se rvali o svou pozici na golfovém výslunní ve 13 turnajích a 14 kolech. Oproti MTM 2009 přibylo na přání paní Prchlíkové hřiště v Ostrožské Nové Vsi u Uherského Hradiště- Jezera:-)

Co se týče výsledků našich reprezentantů, opravdu bylo na co koukat. Absolutními vítězi se stali Matyáš Zapletal (GCAUS), Kryštof Sochna (GCBRN), Filip Knotek (GCBRN), Josef Kriho jun. (BESGK), Václav Basel (VALGK) a z benjamínků to byl Vojtěch Pavelka (BESGK), který si namazal své golfové hole nejpřesnější muškou, a vévodil tak spolu s ostatními výhernímu billboardu.

2009

9. ročník túry umožnil startovat v turnajích i hráčům ve věku 17 a 18 let, což se pozitivně promítlo v překonání magické hranice 1000 startujících hráčů. Přesně jich bylo 1082 při účasti 289 hráčů. Potvrdil se tak neustále vzrůstající zájem o moravskou túru. Zásluhu na této skutečnosti má nejenom nárůst členské základny ČGF a účast dětí ze zahraničí, ale podle ohlasů samotných hráčů a rodičů i kvalita celé soutěže. Nemalou měrou k ní přispěl nový kabát webových stránek www.moravacup.cz, do kterého se 9. ročník oblékl. Sluší se proto poděkovat všem partnerům, bez nichž by nebylo této kvality dosaženo, zejména Zdeňkovi Malotovi, Jiřímu Kaminskému, společnostem Reda Golf, Laserpoint & Technology a časopisu Golf.

Přes všechna pozitiva, kterých bylo v 9.ročníku dosaženo, je snahou organizátorů na základě získaných poznatků i nadále vylepšovat túru, zohledňující soutěžní systém mládežnického golfu ČGF, podněty rodičů, trenérů i hráčů. Některé zamýšlené změny se promítnou již v 10. ročníku.

2008

S celkovou účastí 844 startujících v túře bylo dosaženo průměru cca 70 hráčů v turnaji, čímž byla překonána dosavadní nejvyšší průměrná účast z ročníku 2005. Pro srovnání byl celkový počet startujících dětí v roce 2007 658, 490 v roce 2006 a 509 v roce 2005. Do túry bylo zařazeno hřiště Golf Clubu Ostravice, takže se hrálo opět na dvanácti moravských hřištích systémem, který nedoznal od ročníku 2006 změny. Významným počinem od ČGF bylo zařazení 2 turnajů MAJOR do Moravské dětské túry jako ocenění přínosu túry mládežnickému golfu.

2007

Systém hry nedoznal oproti loňskému roku změn. Došlo pouze k snížení počtu turnajů na 11, a to z důvodu zařazení hřiště Svratky do jiného regionu. S uspokojením bylo konstatováno, že došlo opět k zvýšení účasti startujících hráčů v turnaji, ale ročník 2005 nebyl překonán. V turnajích se začali prvně objevovat i zahraniční hráči.

Koncem roku nás zastihla  velmi smutná zpráva o nečekaném úmrtí Ing. Dalibora Šebesty, který stál u zrodu golfové túry pro mládež na Moravě. Byl nepřehlédnutelnou postavou tohoto dění, znamenající pro mnohé nezapomenutelnou vzpomínku.

2006

V souvislosti s vytvořením národního žebříčku mládeže ČGF vytvořili organizátoři nový systém zařazování hráčů do kategorií, korespondujících se žebříčkem. Nový systém umožnil hráčům získávat do tohoto žebříčku body a bojovat tak o výsluní na golfovém nebi dětí a mládeže. Dalším důležitým mezníkem bylo rozšíření túry na 12 turnajů. Tento ročník se zapsal také tím, že prvně v historii došlo k snížení průměrné účasti.

2005

V roce 2005 se prvně uskutečnila moravská dětská túra MORAVA CUP 2005 pod záštitou občanského sdružení JUNIOR GOLF. Túra probíhala s již významnými změnami podle nové koncepce mládežnických soutěží České golfové federace. Bylo uspořádáno celkem 8 turnajů, kterých se průměrně účastnilo 64 hráčů z celkového počtu 154 vyhodnocených dětí ve věku 7-16 let, což představovalo nárůst oproti předchozímu ročníku 83%. Túra se stala vyhledávanou nejenom pro děti z klubů moravských, ale také z klubů českých.

2004

Dětská moravská túra doznala po dobrých zkušenostech z předchozího ročníku pouze nepatrných změn, týkajících se hodnocení a posunutí věkové hranice od 7 let. Hrálo se již 6 turnajů na hřištích v Olomouci, Kravařích, Austerlitzu, Ropici, Čeladné a Šilheřovicích. V průměru se jednotlivých turnajů účastnilo 35 hráčů z celkového počtu 71 účastnících se dětí ve věku 7 – 16 let, představující nárůst téměř 15 %.

2003

V reakci na neúspěšný ročník 2002 vzniká z iniciativy několika rodičů pod záštitou Park Golf Clubu Ostrava moravská dětská túra pod názvem MORAVA CUP 2003. Cílem organizátorů bylo vytvořit soutěž, která by umožnila, a to zejména nejmladším dětem, soupeřit s výkonnostně rovnými hráči a podpořila jejich výkonnostní růst. Nová soutěž se vyznačovala novým systémem hry a hodnocením. Hrálo se 5 turnajů na hřištích v Kravařích, Čeladné, Austerlitzu, Olomouci a Šilheřovicích. V průměru se jednotlivých turnajů účastnilo 29 hráčů z celkového počtu 62 účastnících se dětí ve věku 8 – 16 let.

2002

Opět jiný název turnajové série – Morava Tour 2002. Tento ročník byl bohužel provázen finančními i organizačními problémy.

2001

Turnajová série pokračuje s novým názvem Dětská Tour Morava.

2000

Vzniká první ucelená dětská turnajová série na Moravě VIVA Dětská Tour 2000.

1999

Jako odezva na celorepublikovou „Dětskou golfovou Tour“, pořádanou od roku 1998, která však byla pro mnohé děti z moravských klubů výkonnostně nedostupná, bylo uspořádáno několik prvních turnajů výhradně zaměřených na děti. Turnaje se uskutečnily na hřištích v Šilheřovicích a Kravařích.

© 2024 Morava Cup
created by: Global Trade Technology s.r.o.